Skip to main content

مزایا و معایب کودهای شیمیایی

کود شیمیایی چیست؟
به طور کلی هر ماده‌ای که به تقویت و حاصلخیزی بستر کاشت گیاه کمک کند، کود نامیده می‌شود. کود شیمیایی یکی از انواع کودها است و معمولا در انواع مختلف و در عناصر مشخص عرضه می‌شود. کودهای شیمیایی موجب تقویت رشد گیاه می‌شوند و از طریق فرایندهای شیمیایی تولید می‌گردند. این کودها به دلیل معدنی بودن بلافاصله تجزیه شده و در اختیار گیاه قرار می‌گیرند و از همین رو باعث افزایش سرعت رشد و عملکرد کمی و کیفی گیاه در زمان کمتر می‌شوند. کود کامل کودی است که دارای نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. که یک غذای کامل گیاه محسوب می‌شود. کود های غیر ارگانیک را می توان به سه دسته کلی نیتروژنه، فسفاته و پتاسه تقسیم کرد:

1) کودهای نیتروژنی یا ازته یا اصطلاحا کود سفید (N) :
کود شیمیایی سفید حاوی عنصر نیتروژن به شکل نیترات است که این عنصر برای رشد بسیاری از گیاهان لازم و ضروری می باشد و از این جهت از این کود می توان به منظور کمک به رشد طیف وسیعی از گیاهان استفاده کرد. قابلیت انحلال خیلی خوبی دارد و به راحتی در آب حل می شود و به سرعت در دسترس گیاه قرار می گیرد.

برخی از کود های نیتروژنه عبارتند از:

کود اوره
سولفات آمونیوم
2) کودهای فسفاته یا اصطلاحا کود سیاه (P) :
بعد از کودهای نیتروژنی ، این نوع از کودهای شیمیایی پرمصرف ترین نوع کود در جهان محسوب می شوند. این ترکیبات برای رشد مناسب ریشه های گیاه ضروری هستند. به افزایش بازده برداشت محصول کمک می کنند و مقاوت گیاهان را در برابر انواع بیماری ها افزایش می دهند. کود شیمیایی سیاه عنصر فسفر را برای انواع گیاهان اعم از گلدانی، درخت و زراعی تامین می کند.

برخی کود های فسفاته عبارتند از:

دی آمونیوم فسفات
مونو آمونیوم فسفات
سوپر فسفات تریپل
سوپر فسفات ساده
3) کودهای پتاس (K) :
به کودهای حاوی عنصر پتاسیم کود سفید گفته می شود. از انواع آن می توان به پتاسیم کلرید (KCl) ، کود پتاسیم نیترات (KNO3) و پتاسیم سولفات اشاره کرد. این نوع از کود نیز به رشد کلی گیاه به خصوص رشد ریشه های آن کمک می کند و مقاومت آن را در برابر انواع بیماری ها افزایش می دهد.

برخی کود های پتاسه:

کود پتاس
سولفات پتاسیم
کلرید پتاسیم
و…

مزایای کودهای شیمیایی
بهای ارزان
میزان بازدهی و کیفیت بیشتر
ترکیبات دقیق مواد مغذی
کاربرد کم هزینه و آسان
موجب جبران فقر خاک در مناطق خشک می شود
کودهای شیمیایی سولفات آمونیم نسبت به دیگر کودهای ازته کمتر دچار آب شویی می‌شود
مزایای کود شیمیایی نسبت به کود حیوانی:
کودهای شیمیایی بخش عمده‌ای از غذای گیاه را تأمین می‌کنند. که جهت بهبود حاصلخیزی خاک، افزایش بازدهی محصولات استفاده می‌شود. همچنین معایب و مضرات کودهای حیوانی را نیز ندارند.

اگر قصد خرید این محصول را دارید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید...